Hogwarts Academy
Добре дошли! Регистрирайте се, ако форума Ви харесва!
Hogwarts Academy
Добре дошли! Регистрирайте се, ако форума Ви харесва!
Hogwarts Academy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hogwarts Academy

Училище за вълшебства и магии Хогуортс
 
ИндексPortalПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Трети урок

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Елеонор Мозли
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Елеонор Мозли


Female Virgo Pig
Брой мнения : 665
Точки : 6288
Рожденна дата : 18.09.1995
Присъединил/а се : 15.11.2009
Възраст : 28
Местожителство : Under the water... Searching for you...

Герой
Име на героя: Елеонор Мозли
Години на героя: 19 години, иначе 223

Трети урок Empty
ПисанеЗаглавие: Трети урок   Трети урок EmptyПон Яну 18, 2010 12:29 pm

Слънцето яростно се опитваше да ме накара да не отида в оранжериите. И все пак отидох. Цялата се бях "увила" в разни дрехи. Имах и ръкавици, даже и качулка си бях сложила. Но лицето нямаше начин да се го скрия.
Отключих вратата на втора оранжерия, където ме чакаха учениците. Някои ме гледаха с учудване - в това топло време, странно топло за зимата, да съм с ръкавици и качулка. Но не ме интересуваше.
Веднага след като влязохме, започнах с урока. На импровизираната дъска се изписа следния текст:

"Правила за събиране и сушене на билки"

1. Забранено е събирането на видове, включени в списъка на Закона за защита на природата, растения под специален режим на стопанисване, както и лечебни растения от защитени природни територии-резервати, паркове.
2. Необходимо е да се познава добре лечебното растение и да се събира само използваната дрога – корен, коренище, стрък, цвят, плод, семе, пъпка, кора.
3. При събиране на лечебни растения трябва да се спазват определени динамични нормативи:
3.1 За корени, коренища, грудки и луковици еднократното събиране да не надвишава 40% от наличните запаси
3.2. За кори и пъпки събирането да бъде до 60%
3.3. За стръкове, листа, цветове, семена се препоръчва да се събират до 60% от запасите на едногодишните и до 70% - на многогодишните растения.
4. Да се определи най-подходящият период за събиране на дрогите, съобразен с фазата на развитието на растението.
5. Събирането на билки да се извършва в сухо и слънчево време.
6. Отровните билки да се събират отделно от неотровните, като се вземат предпазни мерки за откритите части на тялото.
7. Билките да се събират в екологично чисти райони, отдалечени от пътища, магистрали, заводи.
8. Цъфтящите стръкове да се режат с нож или ножица на 20 см от върха.
9. Недопустимо е изскубване на растенията с корените, както и чупене на цели клони.
10. Задължително трябва да се остават достатъчен брой жизнени екземпляри, които ще осигурят естественото възобновяване.
11. Необходимо е да се въведе ротация по райони и находища, за да се даде възможност за "отдих" и възстановяване на растенията.
12. Събраната суровина трябва да се транспортира в щайги или кошове, за да се избегне запарване.
13. Преди сушенето дрогите се почистват от примеси и повредени части, а корените се изчистват от пръстта и се измиват.
14. Естественото сушене на билки се извършва в сенчести и проветриви помещения или навеси.
15. При сушене в сушилня етерично маслените растения да се сушат при температура 25 градуса до 30 градуса по Целций, алкалоидоносни и гликозидсъдържащи – при 40 градуса до 60 градуса по Целзий, а сочни плодове – при 70 градуса до 80 градуса по Целзий.
16. Изсушените билки да се опаковат в бали, торби, каси (кашони) и задължително да се поставят етикети.

Гласът ми заглъхна и вече се чуваше само драскането на перата. Скоро учениците осъзнаха, че урокът е свършил.
-Искам за домашно да ми кажете кое е най-важното правило според вас. - казах им и след това ги освободих. Заключих оранжерията след тях и бавно тръгнах към замъка.

П.П. РП най-малко 13 реда, домашното - на ЛС.
Върнете се в началото Go down
http://the-earth.forumotion.com/index.htm
Хенри Столнбърг
Първи курс, Рейвънклоу, Бияч
Първи курс, Рейвънклоу, Бияч
Хенри Столнбърг


Male Gemini Dragon
Брой мнения : 138
Точки : 5412
Рожденна дата : 10.06.1988
Присъединил/а се : 08.12.2009
Възраст : 35
Местожителство : Стара Загора

Герой
Име на героя: Хенри Столнбърг
Години на героя: 11 години

Трети урок Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Трети урок   Трети урок EmptyПон Яну 18, 2010 9:14 pm

Наближаваше каря на часовеет и времето във Хогуортс ставаше все по-мрачно и сутдено.Отдавна Слънцето вече беше залязвало и сега наоколо се чуваха сао псените на птиците и викове на няколко същества,който се криеха във гората.
Наложи се на Хенри да се обелеч доста добре,тъй като сеочертаваше времето да се развали във най-скоро време да започне да вали и нищо чудно и буря да се разрази.Хубавото беше,че часовете по Билкология не се порвеждаха на открито,а във оранжерийте и децата бяха на пълна безоопасност.
Откакто професо Мозли беше поела и този час,като че ли учениците вече забравиха за предишният си учител и сега със удоволствие се наслаждаваха на нейните лекций.Нямаше никаква опасност от настинка или грип за Хенри,който не обичаше такива мрачни и студени времена и въревеше досат бързо до оланжерийте със надеждата да не завали,преди той да е пристигнал.
Вече се чуваха първите гръмотевици и немето вече стана цялото мрачно,но момчето благополучно приситгна във оанжерията,където беше доста топло и приятно.
Учителката вече беше приситгнала и явно беше готова със урокът,окйто вече се беше появил на дъската.Хенри седна по-близо до учителката,за да я чува добре и часът започна.Извади си лист пергамент и за няколко минути си записа правилата за събиране и сушене на растения,върху който щяха да имат домащно.
Щом приключи със това,първокурсникът отонов обърна внимание на учителката,окято изглеждаше някак нервна и явно бързаше за някъде.
Даде им последни напъствия за това какво трябва да правят и щом би звънецът,Хенри заедно със няколко деца се отпарвиха навън и побъразха да се запътят към залата,за да се стоплят със горещ шоколад.
Върнете се в началото Go down
Елеонор Мозли
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Елеонор Мозли


Female Virgo Pig
Брой мнения : 665
Точки : 6288
Рожденна дата : 18.09.1995
Присъединил/а се : 15.11.2009
Възраст : 28
Местожителство : Under the water... Searching for you...

Герой
Име на героя: Елеонор Мозли
Години на героя: 19 години, иначе 223

Трети урок Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Трети урок   Трети урок EmptyПон Яну 18, 2010 9:18 pm

+15 т.
Върнете се в началото Go down
http://the-earth.forumotion.com/index.htm
Sponsored content





Трети урок Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Трети урок   Трети урок Empty

Върнете се в началото Go down
 
Трети урок
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Трети урок
» Трети урок
» Трети урок
» Трети урок
» Трети урок

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Hogwarts Academy :: Учебните предмети :: Билкология-
Идете на: