Hogwarts Academy
Добре дошли! Регистрирайте се, ако форума Ви харесва!
Hogwarts Academy
Добре дошли! Регистрирайте се, ако форума Ви харесва!
Hogwarts Academy
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hogwarts Academy

Училище за вълшебства и магии Хогуортс
 
ИндексPortalПоследни снимкиТърсенеРегистрирайте сеВход

 

 Втори урок

Go down 
2 posters
АвторСъобщение
Елеонор Мозли
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Елеонор Мозли


Female Virgo Pig
Брой мнения : 665
Точки : 6288
Рожденна дата : 18.09.1995
Присъединил/а се : 15.11.2009
Възраст : 28
Местожителство : Under the water... Searching for you...

Герой
Име на героя: Елеонор Мозли
Години на героя: 19 години, иначе 223

Втори урок Empty
ПисанеЗаглавие: Втори урок   Втори урок EmptyПет Яну 15, 2010 12:05 pm

По някаква необяснима причина бях намерила време и успях да отида в Забранената гора. След като утолих жаждата си само с едно малко полярно зайче, вече очите ми бяха светло-кафяви, а сенките под тях - почти изчезнали. И настроението ми определено се бе покачило. Мислите ми бяха все още там, в гората, при Кристофър, но трябваше да се пренесат обратно при най-високата кула на "Хогуортс".
Отворих вратата и ме лъхна неприятна миризма. Не знаех на какво, но помещението имаше отчаяна нужда да се проветри. Замахнах с пръчка към прозорците и те се отвориха. Леденият въздух бързо нахлу в кабинета, но на мен въобще не ми бе студено. И все пак, когато учениците влязоха, затворих прозорците и запалих камината, за да им е топло.
-Добър ден. Както миналият път ви казах, днес ще ви разкажа историята на Астрономията. Не е много интересна, но е полезна.

В древността астрономията се е ограничавала с наблюденията и предсказването на движенията на видимите с просто око тела. Аристотел смята, че Земята е центърът на Вселената и че всички небесни тела се въртят около Земята по кръгови траектории.
Според древни индийски текстове, индийските астрономи са познавали 27 съзвездия, свързани с движението на Слънцето и допълнителни 12 зодиакални поделения на небето. В Древна Гърция астрономията се развива, като бива въведена системата за определяне на видимата величина на даден небесен обект. Библията съдържа информация (според религиозните представи) за положението на Земята във Вселената, както и за това както представляват планетите и звездите, като тонът е по-скоро поетичен отколкото фактологичен. (виж библейска космология).
През 500 пр. н. е. индийският астроном Ариабхата построява математичен модел на въртящата се около оста си Земя и разглежда движенията на планетите около Слънцето. Това е може би най-ранния известен хелиоцентричен модел.
Класическата астрономия е един от основни седемте предмета, изучавани в средновековните университети, но наблюдателната астрономия се намира в застой чак до 16 век в Европа, когато работи Тихо Брахе. Наблюдателната астрономия процъфтява в Персия и други части на ислямския свят. Персийският астроном от края на 9 век ал-Фаргани изучава движението на небесните тела. Неговите трудове са преведени на латински през 12 век. В края на 10 век голяма за времето си обсерватория е построена близо до днешен Техеран от астронома ал-Кужанди, който наблюдава астрономически преходи на Слънцето над даден меридиан и изчислява наклона на земната ос спрямо еклиптиката. Също в Персия Омар Хаям реформира календара така, че той е с по-малка грешка от юлианския и се доближава по точност до григорианския. Аврам Захуто, живял през 15 век, адаптира основните резултати на астрономическата теория за нуждите на португалските мореплавателни ескпедиции.
В Европа по времето на Ренесанса Николай Коперник предлага хелиоцентричния модел на Слънчевата система. Трудът му бива доразвит от Галилео Галилей и Йохан Кеплер. Галилео пръв използва оптичен телескоп за наблюдение на небесни обекти. Кеплер първи описва точните закони на движение на небесните тела в Слънчевата система по елиптични орбити около Слънцето. Исак Нютон пък формулира теорията на всемирното привличане, извеждайки теоретично законите на Кеплер, и полага основните на небесната механика. Нютон също построява първият действаш рефлекторен телескоп.
Впоследствие е открито, че звездите представляват далечни тела извън Слънчевата система. С навлизането на спектроскопията бива установено, че те представляват далечни звезди, като цяло сходни със Слънцето, но с разнообразна температура, маса и размери. Едва през 20 век е открито, че Млечният път е обособен като отделна група от звезди, както и, че са налични множество други звездни образувания (галактики). Открито е и, че Вселената се разширява, като всички галактики се отдалечават една от друга, подобно на точките на повърхността на балон който бива надуван, само че в триизмерното пространство на Вселената.
Съвременната астрономия открива множество екзотични обекти като квазари, пулсари, блазари и радиогалактики. На базата на множество наблюдения са изградени физически теории, обясняващи някои от тези явления, като например теорията на черните дупки и неутронните звезди. Физическата космология постига значителен напредък през 20 век с теории като тези на Големият взрив, реликтовото излъчване, законът на Хъбъл и нуклеосинтезът на Големият взрив.


Доста дълъг урок. Но наистина трябваше да го знаят.
-Това беше урокът ви за днес. Домашно този път няма да имате, но за сметка на това искам да си научите урока добре. - казах, когато всички пера спряха да драскат по пергаментите и погледите бяха вперени в мен. - Повече теория няма да имаме, или поне не много. - кабинетът се изпълни с радостни въздишки, а аз продължих. - Следващият път няма да идватепо светло. Искам да сте тук в седем вечерта. Ще наблюдаваме звездите. - допълних, като отговорих на незададеният им въпрос - защо по тъмно. Сега вече всички ученици бяха усмихнати и разговаряха оживено. Освободих децата, заключих след тях и с танцова стъпка се отправих към спалнята си.


П.П. РП най-малко 15 реда.
Върнете се в началото Go down
http://the-earth.forumotion.com/index.htm
Хенри Столнбърг
Първи курс, Рейвънклоу, Бияч
Първи курс, Рейвънклоу, Бияч
Хенри Столнбърг


Male Gemini Dragon
Брой мнения : 138
Точки : 5412
Рожденна дата : 10.06.1988
Присъединил/а се : 08.12.2009
Възраст : 35
Местожителство : Стара Загора

Герой
Име на героя: Хенри Столнбърг
Години на героя: 11 години

Втори урок Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Втори урок   Втори урок EmptyПет Яну 15, 2010 7:43 pm

Докато стоеше във голямата зала и закусваше,изведнъж се чу някакъв шум и една ученическа сова влезе вътре и се впусна към масата на Рейвънклоу.Хенри тъкмо щеше да става и да тръгва за часът по Астрономия,когато тя изведнъж хвърли нещо във купичката му със сладко и разплоска цялата маса.Хич не остана доволен от станалото и за негово неудолетворение щеше да чисит масата,но погледът му се спря върху пратката и реши да остави това за после.
Хенри взе опакованият плик и на бърза ръка я отвори.Вътре имаше абонамент към известното магическо списание"Магически спортове и постижения",за който той въобще не се беше абонирал.Това беше наистина изненада за него и се зарадва много,но още повече се изненада,когато видя на бележкана върху пакета,че го канят да участва ако иска във няколко турнира по тенис-любиимят му мъгълски спорт,както и във състезание по летене.
Той не разпозна почерка,нито пък подателеят,но това беше доста интригуващо и щеше да помисли за това.Прелетя бързо до общата сатя,където осатви на дивана неочакваният подарък и хукна към Северната кула за предстоящият час.
Доста време му отне докато стигне дотам,но благополучно приситгна и леко запъхтян влезе въттре.Професор Мозли го погледна въпорситело и мочето трябваше да се извини за закъснението и да каже причината за това.
После бързо се присъедини към останалиет и до края на часът беше мноог тих.Осатан доволен,че повече няма да имат теория,а ще наблегнат на практиката.Както винаги уроците при учителката бяха доста дълги и подробни,но пък и инетерсни,така че му се наложи да пише доста.
Този път децата се разминаха със домашно по предметът и в края на часът учителката им зяяви,че следващитя път ще ги чака към 7 часа,за да наблюдават звездите.Хенри набързо прибла нещата си и като хала се втурна навън,тъй като исакше да резбере повече подробности за този неочакван подарък,който получи.
Върнете се в началото Go down
Елеонор Мозли
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Директор, Вълшебство, ГЗМС, ръководител на Рейвънклоу
Елеонор Мозли


Female Virgo Pig
Брой мнения : 665
Точки : 6288
Рожденна дата : 18.09.1995
Присъединил/а се : 15.11.2009
Възраст : 28
Местожителство : Under the water... Searching for you...

Герой
Име на героя: Елеонор Мозли
Години на героя: 19 години, иначе 223

Втори урок Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Втори урок   Втори урок EmptyПет Яну 15, 2010 9:16 pm

+15 т.
Върнете се в началото Go down
http://the-earth.forumotion.com/index.htm
Sponsored content





Втори урок Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Втори урок   Втори урок Empty

Върнете се в началото Go down
 
Втори урок
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Втори урок
» Втори урок
» Втори урок
» Втори урок
» Втори урок

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Hogwarts Academy :: Учебните предмети :: Астрономия-
Идете на: